Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 041 4356 214
MAIL: korna@korna.sk

Vyberte váš jazyk

KaplnkaV júni v roku 1958 sa na vrchu Živčáková mala lesnému robotníkovi Matúšovi Lašutovi zjaviť Panna Mária. Správa sa rýchlo rozšírila a miesto údajného zjavenia začali navštevovať veriaci, ktorí putovali na horu, odkiaľ si odnášali vodu z neďalekého prameňa.

Napriek vtedajšiemu odmietavému stanovisku cirkvi i najrôznejším obštrukciám zo strany bývalého režimu, návštevy pútnikov neprestávali.

Po roku 1989 prichádzalo na Biskupský úrad v Nitre množstvo žiadostí od veriacich, ktorí žiadali postaviť na Hore Živčáková kaplnku. V roku 1992 BÚ v Nitre súhlasil a v nasledujúcom roku bola na Hore Živčáková postavená kaplnka Panny Márie Kráľovnej pokoja. Jej projekt vypracoval Ing. arch. Marián Goč. Od roku 2000 patrí Živčáková do novozriadenej farnosti Korňa. V areáli pútnického miesta, asi 300 m od Kaplnky Panny Márie Kráľovnej pokoja sa nachádzajú štyri upravené pramene čistej vody, ktorým ľudia pripisujú liečivé účinky. V kaplnke sa počas roka slúžia sväté omše a v jarnom a jesennom období sa na Horu Živčáková konajú púte. Prichádzajú tu ľudia takmer z celého sveta: Česi, Poliaci, Nemci, Rakúšania, ale aj z Ameriky či Ázie. Na Horu Živčáková sa dá prísť dvoma spôsobmi - z Korne po udržiavanej asfaltovej ceste, ktorú lemuje krížová cesta (dielo ľudového rezbára) až na parkovisko, vzdialenom asi 400 metrov od kaplnky alebo peši, tiež po krížovej ceste, ale zo strany mesta Turzovky - z Vyšného konca.

Kaplnka

Späť