Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 041 4356 214
MAIL: korna@korna.sk

Vyberte váš jazyk

logo DHZObec Korňa, PSČ 023 21, okres Čadca, Žilinský kraj. Dobrovoľní hasiči z Korne, Rohožníka, Samaritáni a Bratislavský kynológovia spoločne cvičili na zásahy v ruinách.

28. septembra 2018 šesť našich členov DHZ Korňa krátko po 15 tej hodine vyrazilo vozidlom CAS 15 Iveco s vlekom a štvorkolkou na cvičenie SimEx Flyland do Rohožníka pri Malackách. Toto cvičenie zamerané na činnosť USAR (vyhľadávanie a záchrana v meste a v ruinách po mimoriadnych udalostiach), tohto cvičenia sa zúčastnili aj naše partnerské organizácie Asociácia Samaritánov SR, Bratislavská Kynologická brigáda a DHZ Rohožník.

Cvicenie ruiny 001

Na obr.: k zranenej osobe sa museli najskôr presekať cez hrubé panely

Keď sme po štyroch hodinách cesty v poriadku dorazili do základného tábora, rozdelili nás do tímov, dostali sme organizačné pokyny, začali sme si rozkladať veci tylového zabezpečenia, postavili sme si stan, aby sme mali miesto na odpočinok. Prvá skupina členov krátko po 23-tej hodine opustila základný tábor a presunuli sa na miesto simulovaného nešťastia, zatiaľ čo druhá ostala v tábore a pomáhali rozkladať stany, pripravili jedlo, čaj a kávu. Prešli vyčerpávajúce štyri hodiny a my sme si konečne mohli ísť ľahnúť do vyhriateho stanu a zaspať. Ráno po rýchlych raňajkách, nachystali sme náradie, výzbroj, výstroj a  celá skupina sme sa vyrazili na cvičisko. Našou prácou bolo vyslobodiť zranených z ruín budovy po zemetrasení. Používali sme rôzne náradie napríklad zbíjačku, zabezpečovacie zariadenia, rezačky aj píly. Na cvičisku sme strávili celý deň. Našou úlohou bolo vytvorenie bezpečného vstupu do ohrozeného priestoru, vyhľadávanie zranených, vyslobodenie, poskytnutie prvej pomoci a následný transport pomocou štvorkolky do poľnej nemocnice. Večer po vyhodnotení sme uvoľnili naše pocity a zážitky. Prišla nedeľa ráno a my sme si pobalili veci,  zložili stany a vybrali sme sa na náročnú cestu domov. Po ceste sme sa ešte zastavili umyť naše krásky a s radosťou sme sa vrátili domov. 

Chceli by sme poďakovať členom DHZ Korňa - Rastislav Fatura, Timotej Jančík, Milan Škulavík, Nikola Benčíková, Katarína Šuriková a Dávid Hroš za reprezentáciu obce a obetovanie svojho voľného času.

Cvicenie ruiny 004

Na obr.: Transport zranených z ruín cvičiska do poľnej nemocnice

Cvicenie ruiny 002

Na obr.: Transport zraneného a záchranára pomocou štvorkolky

Výbor DHZ Korňa

Späť