Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 041 4356 214
MAIL: korna@korna.sk

Vyberte váš jazyk

logo DHZ

Obec Korňa, PSČ 023 21, okres Čadca, Žilinský kraj. Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Čadci v spolupráci s DPO SR a DHZ Korňa vykonali dňa 20.7.2018 v obci Korňa taktické cvičenie zamerané na dopravu vody pomocou sériovo zapojených čerpadiel na veľké vzdialenosti so súčinnosťou Hasičského a záchranného zboru SR a dobrovoľných hasičských zborov obcí v zásahovom obvode.

Tohto cvičenia sa zúčastnili hasičské jednotky HaZZ HS Turzovka, HS Čadca, riadiaci štáb zdolávania požiarov OR HaZZ Čadca a dobrovoľné hasičské jednotky Korňa, Turzovka, Klokočov, Makov, Vysoká nad Kysucou, Podvysoká, Horný Kelčov, Raková, Olešná, Zákopčie, Zákopčie Tarabov, Staškov, spolu zasahovalo 85 príslušníkov HaZZ a členov DHZO. Zasahujúcu techniku tvorili: CAS 30 Tatra -7, CAS 32 Tatra 148, CAS 15 Iveco Daily, prenosné striekačky PS 12 a Tohatsu, dopravné automobily, štvorkolky, šešťkolky, štábny automobil a tylové zabezpečenie DHZ Korňa.

Cvicenie 001

Na obr.: prevoz výzbroje na jednotlivé prečerpávacie stanoviská

Zúčastnené hasičské jednotky: 2 x hasičské jednotky HaZZ, riadiaci štáb OR HaZZ, 2x DHZO sk.A, 8x DHZO sk.B, 2x DHZO sk .C, Technika: 2x CAS 32 Tatra, 2x CAS 30 Tatra-7, 5x CAS 15 Iveco Daily, 4x štvorkolka, 2x šesťkolka, 10x prenosná motorová striekačka a 8x dopravný automobil.

Cvicenie 002

Na obr.: PS Tohatsu s obsluhou na čerpacom stanovisku

Toto cvičenie bolo náročné nakoľko sa voda čerpala z miestnej rieky Korňanka a pomocou jedného radu hadíc B v dĺžke 1800 metrov a s prevýšením 232 metrov. Postupným rozkladaním čerpadiel a hadíc sme aj cez náročný a ťažko dostupný terén úlohu splnili a na samotný vrch Živčáková dopravili vodu v prietoku 400 litrov za minútu. Cvičenia sa zúčastnili riaditeľ KR HaZZ v Žiline plk. Ing. Jaroslav Kapusniak Ph.D., riaditeľ OR HaZZ v Čadci pplk. Ing. Stanislav Zdařil, starosta obce Korňa Štefan Belko, tajomník ÚzV DPO Čadca Marta Balošáková, vedúci oddelenia operatívno-technického KR HaZZ v Žilina pplk. Ing. Karol Kántor a rozhodcovia, pozorovatelia cvičenia. Na záverečnom vyhodnotení riaditeľ KR HaZZ v Žiline plk. Ing. Jaroslav Kapusniak Ph.D. poďakoval zúčastneným a organizátorom za veľmi dobré zvládnuté taktické cvičenie na vysokej úrovni, s týmto názorom vystúpili a stotožnili sa aj rozhodcovia cvičenie. Toto cvičenie bolo smerované najmä na precvičovanie vzájomnej súčinnosti hasičských jednotiek, vyrozumievanie operačným strediskom KR HaZZ, overenie schopností obsluhy, stavu techniky zaradenej do celoplošného rozdelenia SaP v rámci Slovenskej republiky.

Cvicenie 003

Na obr.: Splnenie úlohy cvičenia a likvidácia simulovaného požiaru

 

Cvicenie 004

Na obr.: Spoločná fotografia po cvičení

Spracoval: kpt. Rastislav Fatura, veliteľ zásahu