TEL: 041 4356 214
MAIL: korna@korna.sk

Vyberte váš jazyk

 

logo DHZ

Obec Korňa, PSČ 023 21, okres Čadca, Žilinský kraj. Hasiči z Korne - ako prví dobrovoľní hasiči využijú monitoring osôb pri zásahu systémom GINA

Na základe výzvy číslo IV. Prezídia Policajného zboru r. 2017 na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie z rozpočtovej kapitoly Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, žiadateľ obec Korňa – Dobrovoľný hasičský zbor Korňa bol úspešný a využil tak dotáciu vo výške 31 768 eur. Táto dotácia sa použila začiatkom tohto roku 2018 na zlepšenie materiálno-technického zabezpečenia a činnosti pri záchrane života, zdravia, majetku a životného prostredia subjektmi pôsobiacimi pri záchrane života, zdravia, majetku a životného prostredia na úseku integrovaného záchranného systému. Napríklad si naša lezecká skupina doplní výstroj, výzbroj a laná, ďalej boli zaobstarané snežné pásy na štvorkolku, nafukovací čln s príslušenstvom, lekárničku, odevy s prilbami, LED čelovky, zimné čiapky, obuv, ochranné tašky, motorový naviják, sušiacu skriňu a kufre.

patracia akcia 10 6 2017 vysoka 7

Na obr. Pátracia akcia v r. 2017, kde sme používali len tlačenú mapu

Užitočný prínos bude z lokalizačného systému, ktorý sme vďaka tomuto projektu zaobstarali, skladá sa z odolného notebooku so softvérom na monitoring pohybu a určovania polohy, GPS lokátorov, navigácií, tabletu, tlačiarne. Tento systém GINA používajú hasičské a záchranárske jednotky v celom svete, spomeniem najbližšie napr. profesionálni hasiči na Slovensku aj v Česku. Tento systém ako prví na Slovensku použijú práve naši dobrovoľní hasiči. Pri pátracích akciách to bude mať veľký prospech, nakoľko v mieste riadenia presne uvidíme miesto zásahových skupín, ich prejdenú trasu a územie. V prípade potreby je na každom lokátore umiestnené SOS tlačidlo, ktoré po stlačení vydá núdzový signál do centrály. Celý tento projekt mohol byť uskutočnený len vďaka obetavej práci dobrovoľníkov a spolupráce s políciou, za čo im srdečne ďakujeme. Táto výstroj a výzbroj bude použitá v prípade žiadosti na celom území SR a s možnosťou použitia v celej Európe.

Spracoval a foto: Rastislav Fatura, veliteľ DHZ Korňa

 

predseda: Miroslav Smažák, tel. 0908 123 737                    veliteľ Rastislav Fatura, tel. 0905 691 967