TEL: 041 4356 214
MAIL: korna@korna.sk

Vyberte váš jazyk

Hasici vitaz2009V Nedeľu 19.7.2009 síce v upršanom, ale v obnovenom areáli DHZ Korňa sa konala hasičská súťaž v kategórii mužov a žien v počte 40 zúčastnených družstiev. Na úvod moderátor podujatia p. Hurík privítal: starostu obce Korňa, viceprezidenta DPO SR p.Kavalka, p.Jakubíka OR HaZZ, riaditeľa OV DPO p.Dediča, zástupcov sponzorov, divákov a prítomných súťažiacich.

Po úvodných slovách starostu obce p.Kontríka nasledovalo slávnostné otvorenie tribúny v hasičskom areáli prestrihnutím pásky a uvedenie divákov, priaznivcov na zastrešené sledovanie tohto podujatia.

Ako prvý predstavili dobrovoľný hasiči z Makova svoju ručnú historickú striekačku a ukázali aj mladším divákom, ako sa voľakedy hasilo, že na uhasenie aj menších požiarov bolo nutnú vyvinúť oveľa väčšiu snahu a ľudskú silu, ako teraz keď sú využívané nové technológie a spaľovacie motory. Makovský hasiči sa síce zapotili, ale úspešne dokončili ukážku.

Po nich už nastúpilo domáce hasičské družstvo mužov z Korne, ktorým síce začiatok vyšiel, ale štastena im nedopriala vyhrať v silnej konkurencii z Moravy a Slovenska. Viac šťastia mali dievčatá z Korne, ktoré svojím časom 22,205 sek. skončili na 4.mieste a pripísali si 8 bodov do tabuľky Severoslovenskej hasičskej ligy a cenu za najrýchlejšie nabratie vody vo svojej kategórii. Najrýchlejšie nabratie vody u mužov sa podarilo DHZ Turčianskym Tepliciam. Ako najlepší strojník, bol vyhlásený muž z SDH Vrbice (CZ) a žena z Kamennej Poruby.

Na trati, ktorá bola upravená umelou trávou súťažiaci dosahovali výborné výsledky napr. najrýchlejší prúdar bol z DHZ Klokočov časom 14,431 sek. a najrýchlejšia prúdarka z Turčianskych Kľačian 18,104 sek. prekonala aj viacero mužov. DHZ Žilina-Trnové prekonalo svoj osobný rekord a zároveň aj vyhralo v kategórii mužov výsledným časom 14,680 sek. a získalo finančnú prémiu 200 € + putovný pohár a pohár za 1.miesto.

V krátkej prestávke sa predstavili aj dobrovoľný hasiči z Turzovky pod vedením Jozefa Malíka, kde zo svojou historickou striekačkou pumpovali ručne vodu na vzdialenosť 60 m – diváci ich za ti odmenili potleskom a uznaním.

Vlaňajší víťaz SDH Metilovice (CZ) neobhájili svoje dvojnásobné a odniesli si pohár za 5.miesto a ich ženám sa nepodarilo dokončiť požiarny útok. Medzi poslednými sa predstavili aj domáce žiačky z Korne – pochválili sa pred nadšeným obecenstvom, spolužiakmi a rodičmi. Akcia sa obišla bez vážnych zranení, v prípade potreby boli ochotné pomôcť členky Slovenského Červeného Kríža Čadca, ktorým patrí poďakovanie.

Po vyhlásení oficiálnych výsledkov, bola žrebovaná tombola v počte 65 výhier, na ktoré sa už tradične tešili súťažiaci, deti a priaznivci hasičského športu. Ako posledná čerešnička na dorte vystúpila domáca kapela pod vedením Ing. Tona Sabelu ml. a skvelé obecenstvo ich odmenilo potleskom a obdivom, že aj v Korni sa ešte stále rodia „muzikanti“.

Počas celého podujatia sa o dobrú atmosféru staral moderátor p. František Hurík a 40 usporiadateľov z členov DHZ Korňa, 17 mladých hasičov, hasičiek, 65 sponzorov a vyše 1000 divákov. Organizačný výbor DHZ Korňa ďakuje všetkým sponzorom, vedeniu obci Korňa, médiám, Slovenskému červenému krížu Čadca, fanúšikom, súťažiacim, členom DHZ Korňa za podporu tohto podujatia a podporu výstavby, rozvoja hasičského areálu – tribúny sv. Floriána, ktorá sa stala zázemím v hasičskom areáli a pohltila veľa, veľa brigádnických hodín a podpory od obce Korňa a sponzorov ochotných pomôcť aj tejto dobe hospodárskej krízy. Veď v najťažších časoch sa naozaj spoznajú priatelia a ľudia ochotný pomôcť. Právom platí „Bohu na slávu, blížnemu na pomoc“, veď ľuďom v čase mimoriadnych udalostí pomáhajú najmä hasiči.

Zdroj: www.hasicikorna.sk