Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 041 4356 214
MAIL: korna@korna.sk

Vyberte váš jazyk

Mlyn 001

Jedným zo siedmich divov obce Korňa je aj veterný mlyn, ktorý sa nachádza v osade u Šulcov. Ide o pôvodný veterný mlyn, ktorý domlel obilie naposledy pred viac ako 40 rokmi. Mlelo sa v ňom obilie pre dobytok pre celú osadu. Veternú turbínu otáčali podľa smeru vetra, ktorý roztáčal jej 12 lopatiek. „Najlepšie sa šrotovalo, keď fúkal severný vietor“, uvádza jeden z potomkov majiteľa mlynu.

Obci sa podarilo postaviť funkčnú repliku veterného mlyna z minulého storočia, ktorá je umiestnená na začiatku obce vedľa hlavnej cesty. Pôvodný mlyn je na mieste, ktoré je ťažko prístupné, preto sa obec rozhodla ukázať ho turistom na prístupnejšom mieste.

Nesmieme však zabudnúť na pôvodný veterný mlyn. Na podnet pani starostky obce sa podarilo zapojiť do projektu Zachovanie kultúrneho dedičstva – Veterný mlyn v Korni u Šulca a pôvodný veterný mlyn sa podarilo zrekonštruovať šikovným pracovníkom obce. Projekt finančne podporil Žilinský samosprávny kraj. Staré nefunkčné lopatky veterného mlynu zrekonštruovali a uviedli do funkčného stavu a budovu mlynu obnovili novým náterom. V súčasnosti sa pýši na turistickej ceste naprieč obcou na tzv. „Ceste Korňanskými osadami“, kde ho môžete obdivovať v celej svojej kráse. Počas turistickej prechádzky môžete obdivovať nielen veterný mlyn, ale aj nádherné výhľady na okolitú scenériu a krásne drevené tabule uvádzajúce názov osady a nadmorskú výšku.