Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 041 4356 214
MAIL: korna@korna.sk

Vyberte váš jazyk

Vcelnica 001 1

Obec Korňa sa zapojila do atraktívneho projektu obcí Korňa a Bíla v rámci cezhraničnej spolupráce s názvom Dedičstvo erbov a tradičných remesiel obcí Korňa a Bílá. Projekt rozvíja cezhraničnú spoluprácu obcí Korňa a Bílá v rámci slovensko-českého pohraničia. Aktivity prinesú úžitok na oboch stranách hranice v dostatočnej miere a budú využívané rovnomerne všetkými cieľovými skupinami. Uskutočnenie projektu prispeje k zachovaniu, ochrane, podpore a rozvoju prírodného a kultúrneho dedičstva. Cieľom projektu je vybudovanie včelína a altánku v blízkosti stáročných líp na Vigľaši v obci Korňa. Tieto objekty budú slúžiť na využitie potenciálu lipového kvetu. Osada je známa starými storočnými lipami, ktoré sú pamätníkmi rôznych udalostí a ľudských osudov. Tri mohutné lipy na Vígľaši má obec aj v erbe. Nepatria k jediným unikátom. Zaujímavosťou je ďalšia lipa na Grúni, ktorej obvod kmeňa je vyše 6 metrov. Raritou je tiež smrek hadovitý v osade U Žilov.

Stavba včelína na tomto atraktívnom mieste bude slúžiť pre umiestnenie včelích úľov a altánok na príjemné posedenie pri prednáškach a webinároch o včelárstve. Obidve stavby sú celodrevené, montované a obsahujú prvky pôvodnej architektúry oblasti Horných Kysúc.

Slávnostné prestrihnutie pásky sa konalo v nádherný slnečný deň, za prítomnosti starostky obce Korňa p. Ing. Marianny Bebčákovej, starostu obce Bíla p. Tomáša Kubačáka a všetkých, ktorí sa podieľali na vybudovaní tohto nádherného diela. Novú obecnú včelnicu posvätil dekan farnosti p. Richard Folučka a správca včelnice p. Anton Sabela, ktorého poverila pani starostka, predniesol krátky seminár o včelárstve. O príjemný kultúrny program sa postarali detičky zo ZŠ Korňa vo svojom pásme piesní sprevádzanom hrou na heligónku a tancom. Sochár Stanislav Mikovčák ocenil príjemnú atmosféru na podujatí a spomenul, že včelnica bude mať obrovský význam pre deti.

"Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali na výstavbe včelnice. Z lipového dreva vyhotovil sochu sv. Ambróza - patróna včelárov Jozef Chrenšč. Korňanský medovník je z domácej pekárskej dielne manželov Mlkvíkovcov, stavebné práce bravúrne odviedla stavebná firma bratov Odrobiňakovcov, brožúru zhotovili M. Ščuryová a Ľ. Podoláková, pútač pri hlavnej ceste je od Stanislava Mikovčáka a samozrejme pomocnú ruku priložili pracovníci obce. Na toto všetko sa môžete tešiť," informuje starostka obce Korňa Ing. Marianna Bebčáková.

Včelnica bude slúžiť na konanie prednášok pre deti a dospelých podľa záujmu. V prípade záujmu o prednášku je potrebné kontaktovať správcu včelnice. V altánku sa budú organizovať besedy pre občanov cezhraničných partnerov. Výsledkom projektu je aj spoločná brožúra o kultúrnom dedičstve a erboch oboch partnerov ako aj korňanský medovník. Návštevou včelnice môžu návštevníci obdivovať aj spomínané stáročné lipy, ktoré Vás očaria svojou mohutnosťou a pocítite pri nich výnimočné ticho. Navštívte toto čarovné miesto a započúvajte sa do okolitých zvukov prírody.