Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 041 4356 214
MAIL: korna@korna.sk

Vyberte váš jazyk

pdf subor

       

 

 

 

 

 

                                                             ZSK LOGO                         KKS CA logo

Zanechať aspoň malú stopu pre bezpečnejšiu jeseň života – to  bol cieľ preventívnej prednášky pre členov ZO JDS Korňa. V rámci výročnej členskej schôdze, na ktorej sa stretli v utorok 31.  januára 2023 popoludní v Kultúrnom dome v Korni, sme im v spolupráci s OR PZ v Čadci zabezpečili stretnutie s mjr. Mgr. Jankou Zlochovou.

Uviedla im príklady z praxe, ako podvodníci dokážu presvedčiť seniorov a prinútiť ich, aby im vydali svoje peniaze či cennosti. Sú to napríklad aj telefonáty, v ktorých sa osoba na druhej strane vydáva za lekára, policajta a pod. Tiež dodala: „Títo ľudia to dokážu urobiť tak sofistikovane, dokážu seniorov – a nielen ich – presvedčiť takým spôsobom, že nás ani nenapadne, že ide o podvod.“ Nebezpečenstvo ale môže hroziť aj priamo na ulici, v prostriedkoch hromadnej dopravy, či pri akýchkoľvek iných bežných činnostiach. Mjr. Zlochová názorne ukázala ako správne nosiť kabelku, aby sme zamedzili jednoduchému prístupu k nej. Pánov upozornila, aby nenosili peňaženku či doklady v ruksakoch, ale rovnako ich mali pod kontrolou nielen fyzicky ale aj vizuálne. Dodala, aby nikdy platobnú kartu a PIN kód nenosili spolu na jednom mieste a pri výbere peňazí z bankomatu si chránili svoje súkromie. Tiež je vhodné voliť výber hotovosti z bankomatov umiestnených v interiéroch, kde sú kamery a nie na ulici.

Ďalšia časť bola zameraná na bezpečnosť na cestách – dôležitosť nosenia reflexných prvkov, názorná ukážka ako a kde ich nosiť.

K týmto a ďalším témam priniesla mjr. Zlochová aj rôzne propagačné brožúry. Všetkých prítomných vyzvala, aby materiály a informácie sprostredkovali aj tým seniorom, ktorí sú v izolácii a nesocializujú sa. Pretože práve oni sú tými, ktorých si podvodníci najčastejšie vyberajú.

Po skončení prednášky dobrú náladu svojim spevom a hrou na heligónke navodila Vaneska Halvoníková z Novej Bystrice, mladá talentovaná hudobníčka.

Za to, že sme sa mohli spoločne stretnúť a tiež sa dozvedieť dôležité a potrebné informácie ďakujeme mjr. Mgr. Janke Zlochovej a predsedníčke ZO JDS Korňa Irenke Šufliarskej a všetkým členom. Už teraz sa tešíme na ďalšie príležitosti k spolupráci.

Ing. Mgr. Katarína Borisová

manažér pre občianske vzdelávanie,

voľnočasové aktivity a projektovú činnosť

 

PP JDS 05

PP JDS 06

PP JDS 01

PP JDS 02

PP JDS 03