Nástroje pre uľahčenie prístupu

TEL: 041 4356 214
MAIL: korna@korna.sk

Vyberte váš jazyk

                               Asi pred dvoma rokmi pri priateľskom posedení s umelcom a architektom Stanom Mikovčákom sme sa rozprávali o Kysuciach, o veciach, ktoré postupne a nenávratne nám miznú pred očami a reč zastala pri spomenutí bývalej školy v Olešnej.

Roky chodím okolo nej. Na jednej strane obdivujem, čo dokázali v minulosti stavitelia zhotoviť, ale na druhej strane je mi ľúto, že roky chátra a pravdepodobne skončí len na starých fotografiách. Stano Mikovčák s podobným smútkom pozoroval roky chradnutie tejto historickej budovy. Nielenže pozoroval, ale aj vyvinul snahu a prišiel s myšlienkou zachrániť aspoň časť školy odrezaním a prenesením na budovu obecného úradu. Zatiaľ sa mu to nepodarilo dotiahnuť do konca, ale mne to nedalo a začal som túto jeho ideu rozpracovávať a pripravil som pre OCR Kysuce projekt "Múr histórie".

Jeho poslaním mala byť záchrana historického dedičstva a architektúry Kysúc. Po lopate povedané, z dreveníc a iných historických objektov, ktoré sú v tak dezolátnom stave, že ich obnovenie je nereálne, presunúť aspoň zachovalé časti na múry, ktoré vystaviame v centrách obcí s veľkým pohybom ľudí a návštevníkov. Takýmto spôsobom by sme zachovali aspoň niečo z ruín, ktoré by väčšinou skončili v peci a zároveň vytvorili krásne fotomiesta pre domácich aj návštevníkov.

Po príprave projektu OCR Kysuce požiadala o dotáciu Ministerstvo dopravy a výstavby SR a po jej schválení sa vybralo miesto realizácie Korňa pri odbočke na pútnické miesto Živčáková.

Výber partnera (obec Korňa) bol pre realizáciu veľmi dôležitý. OCR odovzdala myšlienku pani starostke Marianne Bebčákovej z Korne a tá sa jej chytila s veľkým zanietením. Zapojila do realizácie svojich šikovných obecných pracovníkov, ale aj veľa dobrovoľníkov a darcov, ktorí dopomohli ku konečnému výsledku.

Spolu s pani starostkou  sme začali s vyhľadávaním vhodných objektov. Po počiatočnej eufórii, sme zistili, že objektov je dostatok, ale väčšinou ide o dlhodobo nevysporiadané stavby a pozemky, a preto aj  ostali také zanedbané alebo opustené. Samozrejme snaha slávila nakoniec úspech a chalúpky sme zohnali.

Chalúpka 1 (menšia) pochádza z osady Korňa u Chylov a je z roku 1940. Postavili ju Anna a Jozef Boháčovi rodičia p. Terézie Gerátovej, ktorá dreveničku darovala pre účely Múru histórie. Poslednou obyvateľkou bola pani Mária Boháčová. Približne 20 rokov bola drevenička neobývaná a jej život bude pokračovať na Múre histórie.

Chalúpka 2 (väčšia) pochádza z obce Podvysoká a darovala ju rodáčka z Korne p. Kománková (rod. Smažáková) pochádzajúca z osady Murašonky. Táto chalúpka bola postavená v roku 1849. Bývala v nej rodina Kománkových a vychovali v nej 2 deti. Posledným obyvateľom bol dedo Kománek, ktorý sa venoval okrem hospodárstvu aj drotárskemu remeslu. Pani Kománková má jeho drotársku krošňu ešte uloženú na povale. Ukážkou  dobrosrdečnosti ľudí v minulosti bola aj táto chalupa. Keďže chalupa bola dostatočne veľká, určitý čas sa rodina s dvoma deťmi delila o bývanie s ľuďmi, ktorí nič nemali (dnes ich nazývame bezdomovci). V 70-tych rokoch bola chalúpka zachránená v poslednej chvíli pred vyhorením, keď ju pravdepodobne z neopatrnosti z vymetania popola zachvátili plamene. Včasným hasením sa ju podarilo zachrániť. Posledných 40 rokov bola drevenica neobývaná a zub času sa na nej podpísal. Aj život tejto drevenice bude pokračovať na Múre histórie.

Chalúpky boli doplnené kamenným chlievom,  ktorý sa postavil z materiálu rozobratej kamennej pivnice z Korne Zátoky a typickou sedliackou dvojkrídlovou drevenou bránou. Nápis na Múr histórie vyrezal a daroval Korni MUDr. Jozef Jakuš, ktorý 11 rokov pôsobil v Korni ako obvodný lekár.

Tak a to je príbeh dvoch chalúpok, množstva nadšených ľudí, na ktorého konci je unikátny projekt pre Kysuce - Múr histórie. Odporúčam prísť si pozrieť osobne !

 

                                                                          

                                                                          

image11                                          Mur historie 016

Spracoval: Mgr. Radovan Jakuš - riaditeľ OCR Kysuce